A kutyák leggyakoribb fog- és ínybetegsége, a periodontitis

2015. október 13.

A fogágybetegségek hátterében kutyák esetében is a lepedékképződés áll, mivel a lepedékben nagy mennyiségű baktérium van jelen. A kutyák hajlamosabbak ezekre a problémákra, mivel a szájüregük pH-értéke lúgosabb az emberekéhez képest.

A folyamat elején nem vagy csak alig vehetünk észre bármilyen tünetet, de rövid időn belül a szervezet immunreakciója következtében ínygyulladás jelentkezik és később csontkárosodás, csontfelszívódás is kialakulhat.

A folyamat előrehaladtával különféle tünetekre figyelhetünk fel, pl.:

• nehezen kezd neki az evésnek a kutya vagy csak egy oldalon rág,
  • szájüregi vérzés, véres nyálzás, bűzös lehelet,
  • jelentkezhet tüsszögés, orrfolyás is,
  • nem engedi, hogy a fejéhez, szájához érjenek,
  • fogak kihullása.

Az elhanyagolt esetekben a fájdalmon, kedvetlenségen, lesoványodáson és a fogak elvesztésén kívül további problémák jelentkezhetnek. Ilyen kutyáknál gyakrabban alakulnak ki szív-, máj- illetve vesebetegségek.

A periodontitis kialakulása megelőzhető!

Néhány tipp a betegség elkerüléséhez:

• Hordja el kutyáját rendszeresen fogászati vizsgálatra, hogy az esetleges problémára már a kezdeti szakaszban fény derüljön!
  • A hetente többszöri, akár naponta történő fogmosás jelentősen csökkenti a lepedékképződést. Ehhez kutyák számára speciálisan kifejlesztett fogkrémek és kutyafogkefe használata javasolt.
  • Sokat segíthet, ha jó minőségű, kifejezetten fogászati problémákra kifejlesztett száraztáppal etetik kutyájukat.
  • Mindezek mellett pedig még javasolt a különböző puha rágókák használata is, ami nem sérti fel a szájüreg és az íny nyálkahártyáját.